21 Mayıs 2019 Salı

Kurtuluş Öğün : AB’ye traktör satmak için yılda 5 milyon Euro yatırım yapacaz

06 Haziran 2014, 10:00
Bu röportaj 976 kez okundu
Kurtuluş Öğün : AB’ye traktör satmak için yılda 5 milyon Euro yatırım yapacaz
Osman Çinkara
 Türkiye’de  motor sanayinin temellerinin atılması hedefiyle 1975 yılında Türk Motor Sanayi adıyla kurulan Tümosan, beklenenin aksine sadece pazarın sadece binde 5’lik bir pay alınca özelleştirme ihtiyacı doğdu. İki başarısız özelleştirmenin ardından şirketin kaderi Alçelik tarafından satın alınmasıyla birlikte değişti. 100 adetlik üretimle başlayan macera 10 bin adetlere kadar yükselirken pazar payı da yüzde 16’ya çıktı.

2013 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 39 üretim artışı sağlayan Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, 2016’dan itibaren Avrupa’da söz sahibi olmayı planladıklarını söyledi. “Hedef ülkeler arasında ise Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya var. Tüm çabalar Avrupa pazarı için bu nedenle 10 yıllık yatırım planı belirledik. Yılda 5 milyon Euro yatırım yapacağız” diyen Öğün’le Tümosan’ın hikayesini ve hedeflerini konuştuk.

-Traktör ve dizel motor üretiminde 37 yıllık geçmişe sahip olan Tümosan’ın kuruluşundan bu yana işin başındasınız. Hikayenizi anlatır mısınız?

Tümosan, 1975 yılında Türk Motor Sanayi adıyla kamu şirketi olarak kuruldu. Bu yatırımla Türkiye’de ilk motor sanayinin temellerinin atılması hedefleniyordu. Sadece motor ve traktör üretimine değil otomotiv markalarıyla önemli sözleşmeler yapılmaya çalışıldı o dönem ancak devamlılık olmadı ve istenen satış potansiyeline bulunamadı. Sadece pazarın binde 5’ine sahip bir paya ulaşılabildi. Kamu şirketlerinin genelinde olduğu gibi aşırı zarar, şirketi özelleştirme sürecine kadar getirdi.

2000 yılında da özelleştirme kararı alındı. İki başarısız özelleştirme sonrası 2004 yılında Alçelik’le beraber ihaleyi aldık. Üretim 100’lü adetlerden 10 binler seviyesine yükseldi. Grubumuzun otomotivle tanışması da bu süreçle beraber oldu. O dönemde itibaren de projenin başındayım. Binde 5 pazar payıyla devraldığımız şirket, bugün yüzde 16 pazar payına ulaştı. Sermayenin yüzde 26’sı Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

-Kuruluş dönemleriyle şimdiyi kıyasladığınızda ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Öncelikle teknoloji çok geriydi ancak bu teknolojinin Avrupa sürecine paralel geliştirilmesi gerekiyordu. Bu sorunu kiminle ve nasıl çözeceğimiz konusu ön plana çıktı. İTÜ işbirliğiyle yurt dışında çıkmadan bu sorunun üzerinden gelmeyi başardık. İki üreticinin hakim olduğu bir pazar vardı. 2002 sonrası ithalatın serbest kalmasıyla beraber pazarda rekabet arttı.

-Binde 5 pazar payıyla devraldığınız şirketin payı 8 yılda yüzde 16’lara kadar çıkmış durumda? Bundan sonraki hedeflerde neler var?

15 ülkeye ihracatımız var, satışların yüzde 2’si ihracatan geliyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’i aştık bunun nedeni de Tunus’ta bir ihaleyi kazanmış olmamız. Geçtiğimiz günlerde 70 traktörü onlara devrettik. 2016 yılında Avrupa ile teknoloji açısından faz 4 dediğimiz kategoriye ulaşmış olacağız.

İrlanda, Balkanlar, Kuzey Afrika’da faaliyetteyiz. 2016’dan itibaren Avrupa’da söz sahibi olmayı planlıyoruz. Hedef ülkeler arasında ise Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya var. 115 beygir gücündeki traktörlerin satışına başladık ki bu Türkiye’deki en büyük traktör. Bu yıl sonunda 125 beygir gücü ve önümüzdeki yıl da 6 silindirli traktörlerin üretimine geçmeyi düşünüyoruz. Tüm çabalar Avrupa pazarı için.

-İhracatta hedef Avrupa Birliği ülkeleri olunca yeni yatırımlar da kaçınılmaz tabii...

Türkiye’de alanında üretim kapasitesi en büyük firma Tümosan. Yılda 3 vardiyada 45 bin üretim kapasitesine sahibiz. 158 bin kapasiteyi doldurup, sonra ikinci vardiyaya geçmeyi hedefliyoruz. Gelecek nesil dizel motor üretimi konusunda ar-ge çalışmamız sürüyor. Şu anki tezgahlarda üretim yapamayacağımız için yeni teknolojiyi devreye alacağız ve yeni yatırım yapacağız. Bunun için de yıllık 5 milyon Euro civarında olmak üzere 10 yılık bir yatırım programı belirledik.

-Traktör üretiminde Türkiye’nin dünyadaki yeri nedir?

Türkiye, önemli pazar. 2011 yılında 63 bin traktörle dünya pazarında dördüncü sırayı aldı, Çin, Hindistan, ABD’den sonraki sıralamaya oturdu.

-Pazarla ilgili neler söylersiniz?

Sektörde 40 civarı firma rekabet halinde bunların 8 tanesi yerli, 32 tanesi yabancı. Türkiye’nin traktör parkı 1.5 milyon adet. Bu traktörlerin yaş ortalaması AB standartlarının üzerinde. Kullanımda olan traktörlerin yaş ortalaması 23. Eski traktörlerin yenisiyle değişme oranı yüzde 2.5, bu oranının gelir düzeyinin artmasıyla beraber yüzde 5’lere çıkmasını ve 50 bin bandında bir satış rakamına ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Böylece ithalatın düşürülmesi de mümkün olacak. Bu yıl da 50 bin civarında gerçekleşeceğini bekliyoruz.

9 bin 325 traktör sattı
Tümosan’ın 10 seride 170 farklı model traktörü bulunuyor. Şirket, Konya’da 1 milyon 600 bin metrekare arazi üzerinde 82 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. 2013 yılında 9 bin 325 adet traktör sattı. Satışlar, 2013 yılı sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı. 2004 yılından bu yana Tümosan’ın İstanbul ve Konya’daki merkezlerinde TÜBİTAK’ın desteği ve İTÜ’nün danışmanlığında sürdürülen Ar-Ge çalışmaları İTÜ Teknokent’te devam ediyor.
 
Tarımda kârlılık artacak
 
Türkiye mekanizasyonda ciddi mesafe kateden bir ülke. Kırsal kesim nüfusu hızla azalıyor, yüzde 26 olan istihdam yüzde 20’lere düştü. Bunun nedenleri arasında ise toprakların ucuza el değiştirmesi ve arazilerin toplulaştırılması çalışmaları getirdiği sonuçlar. Kanun çalışmaları süren veraset yoluyla parçalanmaması için verilen teşvikler şehre olan göçü daha da hızlandıracak. Bu rakamın yüzde 15’lere düşmesi bekleniyor ancak buna karşın üretimin mekanizasyona bağlı olarak artacağını öngörüyoruz. Mekanizasyonun olmaması, arazilerin bölünmesi karlılığı engelliyor, tarımın bu kötü kaderi zamanla kırılacak.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ne Kadar Maaş ile Çalışıyorsunuz ?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  KARİKATÜR
  ARŞİV